08. 05. 2019, 16:33
Nedávno jsem si uvědomil, že se dlouhá léta zaměřujeme výhradně na to, jakou čokoládu vám nabízíme. Ale teprve nedávno, překvapivě, mi došlo, že by bylo na místě předat vám i informaci, jak čokoládu správně jíst.
Možná si říkáte, že je to pěkná opovážlivost, abychom vám říkali, jak si tabulku dopřát. Že čokoládu jíte celý život a na něčem tak samozřejmém není co měnit. Pravdou však je, že vyrobení skvělé čokolády je skutečně jen půlka úspěchu.
Čokoláda se nekouše
Toto prohlášení berte spíše jako doporučení a subjektivní názor. Nicméně je to tvrzení založené na celé řadě pádných důvodů, které vám v tomto článku představím.
Přiznám se, že inspirací k napsání tohoto článku nám poskytla moje maminka (majitele Petra), když jsme u ní byli kolem Velikonoc na návštěvě. Je to asi naše největší fanynka a čokoládová závislačka. Tabulku má vždy při sobě a neumí si bez ní představit ani jeden den. Když jsme jí přivezli nové tabulky včetně našich nových čokolád bez cukru, tak nedočkavě ulomila dva čtverečky, hodila je do pusy a rychlým kousáním se s nimi vypořádala během pár sekund. S Jančou jsme zůstali trošku opaření stát, podívali se na sebe, chytili se za hlavu a hned započalo odborné kázání, co udělala špatně a proč si nemohla čokoládu užít Pojďme si to společně projít, třeba zjistíte, že máte také rezervy.
Dejte kakaovému máslu čas na rozpuštění
Hlavní složkou jakékoliv čokolády je tuk. Kakaové boby přirozeně obsahují skoro 50 % tuku, znáte ho jako kakaové máslo. Pokud se tuku z kakových bobů zbavíte, zbyde vám čisté kakao. Všichni jste jistě slyšeli větu "Kde je tuk, tam je chuť." A u čokolády to platí dvojnásob. Pokud je čokoláda kvalitní a je vyrobena přímo z kakaových bobů, tak tuku obsahuje velké množství. Často se dokonce pro zjemnění nějaké přidává i navrch. Kakaové máslo má tu výhodu, že se jedná o velmi kvalitní, zdraví prospěšný tuk. Takže se ho nemusíte bát. Více informací o kakaovém másle si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků, který se věnuje kakaovým bobům.
Vzácnou vlastností kakaového másla je, že k jeho rozpouštění dochází kolem 35 stupňů Celsia. Běžná tělesná teplota člověka je něco přes 36 stupňů. A to je ten důvod, proč se na jazyku tak krásně rozpouští. Ani moc ani málo. Příroda to krásně vymyslela! Představte si, že by se rozpouštěla až při 38 stupních. V takovém případě by nebyla čokoláda poživatelná a na jazyku by vám zůstala ležet jako kámen. A nezbylo by nám nic jiného než ji rozkousat jako jakoukoliv jinou tuhou stravu. Tak jak to bohužel často dělá naše máma
Takže proč ji kousat, když se může krásně rozpustit? Problém je možná v trpělivosti. Rozdíl mezi tělesnou teplotou a tou, při které se začne rozpouštět, je relativně malý. Háček je v tom, že čokoláda, když si ji ulomíte, má teplotu okolního prostředí. Pokud máte doma třeba 22 stupňů, musíte ji nejdříve na jazyku zahřát.
A co se děje dál? Proč se vyplatí počkat na tento efekt?
Čokoláda a chuťové pohárky
Primárním cílem každého konzumenta čokolády by měl být požitek z její konzumace, ne se z ní najíst. K takovým cílům máme jiné a cenově dostupnější potraviny. K tomu pravému požitku však potřebujeme, aby s vámi spolupracovaly vaše chuťové pohárky. Každý z nich obsahuje chuťové receptory, které umí rozlišit jednotlivé základní vjemy (hořké, kyselé, sladké, slané). Výsledný vjem, po kterém tak toužíte, je samotná chuť čokolády.
Pokud nedojde k rozpuštění tuku, tak chuťové pohárky nedostanou prakticky žádné informace. Kakaové máslo totiž nemá skoro žádnou chuť. Částečky kakaa, které jsou hlavním zdrojem chuti čokolády, jsou v tuku dokonale obaleny. Nemohou tak na receptory působit, když tuk jejich chuť izoluje.
Jakmile se však tuk rozpustí, začne mít zcela opačnou funkci. Pomáhá částečky kakaa dopravit do chuťových pohárků a navíc má tu moc chuťové vjemy zintenzivnit. Je to stejné jako s elektrickým proudem a vodou. Voda je skvělý vodič a slouží k přenosu elektrického proudu.
Zahřátá a rozpuštěná čokoláda má díky tuku podobnou konzistenci jako med, takže stejně jako on snadno ulpí na jakémkoliv povrchu. Následkem je její dokonalé ulpění na našem jazyku, které následuje exploze intenzivních chuťových vjemů. Tento prožitek je často srovnáván s extází či sexuální rozkoší. A já si myslím, že oprávněně
V této chvíli je dobré si uvědomit jednu věc. Chuť vnímáte jen u té vrstvy čokolády, kterou máte přímo ve styku s chuťovými pohárky. Vše ostatní, co spolykáte a na receptory nepůsobí, z hlediska vnímané chuti nijak svému účelu neposlouží. Takže pro správný prožitek stačí opravdu malý kousek čokolády, kterého ale dokonale rozpustíte a rozprostřete po jazyku. Zbytečně velký kus jen sníte, ale nevychutnáte.
Postup pro maximální požitek
U jazyku ještě chvilku zůstaneme. Jistě víte, že jazyk je rozdělený dle chuťových vjemů na více ploch. Nemá na sobě univerzální chuťové pohárky. Sladká chuť se rozeznává na špičce jazyka. Hořká až na kořenu. A po stranách jsou plochy zaznamenávající slané a kyselé vjemy. Komplexní vnímání chuti má za úkol část mozku zvaná koncový mozek. Možná vás zaujme i náš článek o tom, jak se jazyk chová, když je do čokolády přidána sůl.
Konzumaci čokolády můžete přizpůsobit dle svých preferencí.
Pokud u čokolády oceňujete zejména sladkou chuť, tak si ulomte malý kousek čokolády. Vložte ho do úst a špičkou jazyku přitlačte na dásně horní čelisti a nechte čokoládu pomalu rozpouštět. V průběhu můžete špičkou jazyku přes čokoládu přejíždět a budete si užívat přesně to, co od čokolády očekáváte. Jakmile začnete čokoládu polykat, tak bude chuť více komplexní. Nejdříve se projeví kyselé tóny a při finálním spolknutí se o slovo přihlásí hořkost.
V případě, že máte na čokoládě rádi to, že v ní dochází ke kontrastu všech vjemů, tak nechte čokoládu rozpouštět více u středu jazyka. Snažte se vrstvu čokolády rozprostřít po co největší ploše.
Vždy by však mělo platit, že byste neměli používat zuby ke kousání.
Tento postup není přínosný jen tím, že si čokoládu skvěle užijete. On je i ekonomicky výhodný. Když ji budete jíst po malých kouscích, tak vám vydrží mnohem déle, než když ji budete zběsile kousat a polykat ji nerozpuštěnou. Chuť byste tak cítili jen z rozpuštěných drobků, které se vám zachytí na zubech.
Čokoláda ve spolupráci s ostatními smysly
Celý zážitek není jen o způsobu, jakým čokoládu v ústech zpracujete. Můžete ho podpořit i prostředím a situací, kdy se jí rozhodnete potěšit.
Nejlepší okamžik, kdy si čokoládu plně vychutnat, je v momentu, kdy jste sami a nejste ničím rušeni. Když nebudete mozek zatěžovat jinými vjemy, zbude mu více kapacity pro zpracování vjemů ze samotné čokolády.
Máte-li možnost, tak se pohodlně usaďte. Zavřete oči, zapomeňte na všechny starosti, uvolněte svalstvo a připravte mysl na to, že středem pozornosti bude jen čokoláda. Nic jiného. Zcela vědomě se pokuste potlačit takový ten vnitřní tlak, pocit, že musíte ještě něco stihnout a udělat. Dejte si za úkol soustředit se pouze na chuť čokolády, zkuste vnímat každou chuťovou konturu. Rozplétejte jazykem její příběh a původ. Uvažujte nad tím, jak na vás čokoláda působí a jaké pocity vyvolává.
Důležitým předpokladem dokonalého požitku z čokolády je to, že byste neměli mít v ústech cokoliv, co by prožitek narušovalo. Pokud jste před začátkem zážitkové konzumace čokolády něco jedli, tak doporučujeme ústa propláchnou alespoň perlivou vodou. Ještě než se pustíte do prvního sousta, tak k němu přivoňte a zamyslete se nad tím, co vás čeká. Má to smysl. Přičichnutí k čokoládě připraví mozek na další vjemy, je to taková mírná předehra k tomu, co přijde.
Jestli jste došli až sem, tak jistě máte nutkání postup vyzkoušet Na to jsme naštěstí více než připraveni.
Pokud si chcete dát zdravou variantu čokolád, tak vyzkoušejte naše čokolády bez cukru.
V případě, že si chcete užít čokoládu bez kompromisů v klasickém provedení, tak si můžete vybrat některou z našich BIO čokolád slazených třtinovým cukrem nebo oblíbené mléčné či tmavé čokolády s posypy.
Pokud byste chtěli realizovat degustaci čokolád třeba se svými přáteli, možná by vás mohly zaujmout naše unikátní degustační balíčky, ve kterých jsou kakaové boby z ochutnávkovou čokoládou. V nabídce máme 5 druhů bobů a čokolád z nich vyrobených, dle zemí původu (Peru, Haiti, Ekvádor, Madagaskar, Tanzanie). Můžete se tedy pokusit vnímat chuťové rozdíly mezi jednotlivými odrůdami kakaových bobů.
Věřím, že jsem mnohým z vás předal informace, které jste možná tušili, ale nikdy jste nad nimi blíže nepřemýšleli. Doufám, že si díky nim budete umět čokoládu lépe vychutnat, bez ohledu na to, zda bude od nás či jiného výrobce.
Petr
Komentáře2